Számos módja van az egészség megőrzésének. Legyen szó rendszeres testmozgásról, minőségi alvásról vagy kiegyensúlyozott étrendről, ezek az egészség megőrzése szempontjából kulcsfontosságú elemek.
Az egészséges életmódra váltást azonban könnyebb mondani, mint megtenni. Persze lehet sokat aludni vagy rendszeresen járni edzőterembe, de néha nehéz egészségesen étkezni.
Szerencsére rengeteg ízletes étel van tele tápanyagokkal. Példák a gyümölcsök és zöldségek. Egy ilyen egészséges étel például a sárgaborsó.
A következő cikkben a sárgaborsó egészségügyi előnyeiről fogunk mesélni.
Mi az a sárga hasított borsó?
A sárga hasított borsó a mezei zöldborsóból vagy a Pisum Sativumból származik. Az általunk ismert zöldborsó a borsóhüvelyben található szem. A termelők betakarítják, szárítják, majd lehúzzák a mag külső héjrétegét.
A borsó sziklevelében természetes eredetű hasadás történik, majd a termelők a magokat kettéosztják. Az egész folyamat során a magvak sárgára vagy zöldre változnak, az eredeti borsó színétől függően. Ezért hívják sárgaborsónak vagy zöld hasított borsónak.
A sárgaborsó hüvelyes, így tele van fehérjével, rosttal és rengeteg egyéb vitaminnal és ásványi anyaggal.
Milyen egészségügyi előnyei vannak a sárgaborsónak?
1. Jó szénhidrátforrás
Rizs, kenyér, tészta – ez juthat eszedbe a szénhidrát szó hallatán. Bár a szénhidrátok rossznak tűnhetnek, megfelelő mennyiségben fogyasztva előnyösek.
Hol találunk “egészséges” szénhidrátokat? Nos, az egyik nagyszerű növény erre a sárgaborsó, amelyben lassú szénhidrátok vannak. A szakértők lassú szénhidrátoknak nevezik őket, mert rostban gazdagok és alacsony a glikémiás indexük. Ennek a kombinációnak köszönhetően a lassú szénhidrátokat a szervezet lassan emészti meg. Mivel a sárga hasított borsó is magas rosttartalmú, jó mennyiségű összetett szénhidrátot tartalmaz. Mit is jelent ez? Az összetett szénhidrátok, mint például a rostok, segíthetnek a szervezetnek fenntartani energiaszintjét.
Alacsony glikémiás indexe azt is jelenti, hogy a szervezet vércukorszintje nem emelkedik meg hirtelen, ha sárgaborsót eszik, mivel segíthet megőrizni az egészséges vércukorszintet. Ezért a cukorbetegeknek a sárgaborsó kiváló választás.
A sárgaborsó kiváló választás azoknak is, akik egészséges szénhidrátot szeretnének fogyasztani.
2. Segít a súlykontrollban
Amellett, hogy kiváló szénhidrátforrás, a sárgaborsó testsúlyszabályozásra is alkalmas. Éppen ezért, ha fogyni akarsz, vagy meg akarod tartani a súlyodat, akkor érdemes megfontolni a sárgaborsó hozzáadását az étrendedhez.
Mint korábban említettem, a hüvelyesek, mint például a sárgaborsó is magas rosttartalmukról és alacsony glikémiás indexükről ismertek. Súlykontrollban is hasznosak, mivel hosszabb ideig teltségérzetet biztosítanak.
Ha fehér rizst, fehér kenyeret vagy tésztát eszünk szénhidrátforrásként, előfordulhat, hogy étkezésenként több kalóriát fogyasztunk, mint az ajánlott.
A sárgaborsó körülbelül 229 kalóriát tartalmaz, ami jó mennyiség egy szokásos étkezéshez. Lecserélhetjük vele például a fehér kenyeret, így szabályozva a kalória bevitelünket. Testmozgással párosítva tökéletesen hozzájárul ahhoz, hogy elérjük a kívánt, vágyott súlyt, vagy megtartsuk azt.
3. Megőrzi a szív egészségét
A sárgaborsó másik egészségügyi előnye, hogy egészségesen tartja a szív- és érrendszert.
A sárgaborsóban ugyanis oldható rost található, ami segít kordában tartani a koleszterinszintet.
A szervezetnek egészséges mennyiségű koleszterint kell tartalmaznia, hogy különböző testi funkciókat végezzen. Ha azonban szervezetünkben magas a koleszterinszint, fennállhat a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
A sárgaborsóban kálium is van. A kálium csökkenti a vérnyomást, mivel segít szabályozni a nátriumot a szervezetben és ellazítja az ereket. Ezért ha magas a koleszterinszintünk vagy magas a vérnyomásunk, a sárgaborsó fogyasztása javíthat ezen az állapoton is.
4. Csökkenti a rák kialakulásának kockázatát
A sárgaborsó nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkenti, hanem a rák kialakulásának kockázatát is. Számos tanulmány kimutatta, hogy bizonyos élelmiszerek jók a rák megelőzésében.
A sárgaborsó izoflavonokat tartalmaz, például geniszteint és daidzeint. Az izoflavonok állítólag csökkentik a mellrák és az endometriumrák kockázatát a nőknél. Bár a szójabab leginkább fitoösztrogénjéről ismert, más babok és borsók is gazdagok ebben a növényi alapú ösztrogénben.
Sárgaborsóban is megtalálható a coumestrol. Tanulmányok szerint a coumestrol segíthet csökkenteni a gyomorrák kockázatát.
A borsó, a bab és más hüvelyesek jó forrásai az izoflavonoknak és más fontos tápanyagoknak, amelyek segíthetnek a rák megelőzésében. Mivel a sárgaborsó a hüvelyesek családjába tartozik, ezekkel az előnyökkel is rendelkezik. Serkenti az antioxidánsokat a szervezetben és erősítheti az immunrendszert.
5. Fenntartja a belek egészségét
A sárgaborsó egészségügyi előnyei közé tartozik a bélrendszer egészségének javítása is. Mivel a sárgaborsó gazdag oldható rostban, segíthet az emésztőrendszerben.
Az oldható rostok a koleszterinszint szabályozásán túl a bélmozgást is segítik. Amikor oldható rostokat fogyasztunk a sárgaborsóból, a rostok felszívják a vizet a szervezetben és ez a folyamat helyreállítja a székletet.
Ez az oka annak, hogy azok az egyének, akik olyan betegségekben szenvednek, mint az irritábilis bél szindróma, székrekedés vagy hasmenés, legtöbbször rost-kiegészítőket szednek. Az orvosok azt is javasolják, hogy oldható rostokban gazdag ételeket, például sárgaborsót fogyasszunk, a bélmozgás normalizálása érdekében.
A szárított borsó, akárcsak a sárgaborsó gázokat okozhat.
A rendszeres székletürítés az emésztőrendszer egészségének fontos tényezője. Ügyeljünk arra, hogy elegendő rostot kapjunk az emésztési folyamatok stabilizálásához.
6. Növényi alapú fehérjét biztosít
Ha a fehérjére gondolunk, általában a hús jut eszünkbe, mint például a sertés-, marha- vagy csirkehús. Tudtad, hogy van növényi fehérje is?
Egyes tanulmányok még azt is sugallják, hogy a fehérjék beszerzése növényi eredetű hús helyett előnyösebb az egészségére nézve. A vegetáriánusok napi fehérjeszükségletét sárgaborsóból és egyéb hüvelyesekből szerezhetik be. A sárgaborsó tele van növényi alapú fehérjével.
De mik azok a növényi fehérjék? A fehérje más tápanyagokkal együtt minden testrészünket egészségesen tartja. A fehérje az immunrendszer erősítésében is segít. Az emberek legtöbbször a húsból szerzik be a fehérjét.
Ekkor lép be a képbe a növényi eredetű fehérje. A hústermelés környezeti lábnyomának minimalizálása érdekében sokan növényi alapú fehérjékre térnek át. Azt is fontos megjegyezni, hogy a növényekből származó fehérje bőségesen áll rendelkezésünkre.
Az is kérdés, hogy milyen egyéb dolgokat fogyasztunk, amikor húst eszel. Néha a hús megnövekedett zsír- vagy nátriumszintet tartalmazhat. A növényi alapú fehérjékben viszont általában nincs telített zsír vagy nátrium.
7. Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag
A sárgaborsó számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak az egészségre. A hüvelyesekben többek között a következő néhány vitamin és ásványi anyag is megtalálható: B1-vitamin, a cink, a magnézium és a vas.
A B1-vitamin segít a testszövetek egészségének megőrzésében. Ezen felül segíthet a szervezetnek az ételt energiává alakítani.
Mivel a szervezet nem képes önmagában cinket előállítani, azt olyan élelmiszerekből kell beszereznie, mint a sárgaborsó. A cink erősíti az immunrendszert, és segíti a szervezet növekedését és fejlődését. Ha bármilyen seb van, a cink segíthet a gyógyulási folyamatban.
A magnézium nélkülözhetetlen a csontokhoz, a kalciummal együtt. Ez is egy ásványi anyag, amely segíti a szív- és érrendszer egészségét. Egyes szakértők szerint a magnézium fejfájás és szorongás esetén is segít.
Végül egy adag sárgaborsó vasat is tartalmaz, amely a cinkhez hasonlóan segíti a test növekedését és fejlődését. Segíti a hemoglobin és a mioglobin termelését is, amelyek elosztják az oxigént a szervezetben.
Hogyan illeszthetjük be a sárgaborsót az étrendünkbe?
Ha ezek után szeretnéd hozzáadni a sárgaborsót az étrendedhez, a következőképpen tehetjük meg.
Sárgaborsó ajánlott mennyisége egy szokásos étkezésben körülbelül egy csésze. Egy csésze elegendő ahhoz, hogy vitaminokkal és ásványi anyagokkal lásson el szervezete egészségének megőrzéséhez.
Megfizethető is, hiszen nem tartozik a legdrágábban beszerezhető ételek közé.
Hogyan készítsük el a sárgaborsót?
A legtöbb szárított borsóval vagy babbal ellentétben a sárga, hasított borsót nem kell beáztatni főzés előtt. Mivel kicsik, gyorsan megfőnek.
Azonban, ha akarod, még áztathatod őket. A borsó vízbe áztatása még jobban felgyorsítja a főzési időt. A folyamat néhány órától az egész éjszakáig terjedhet a főzés előtt.
A sárgaborsó főzése előtt először meg kell mosni. Mosásuk eltávolítja a borsón lévő szennyeződéseket, törmeléket és egyéb részecskéket.
A sárgaborsó elkészítéséhez körülbelül egy-két órán át kell forralni, attól függően, hogy mennyire keményre szeretnénk a borsót.
A főtt borsót fogyaszthatjuk magában, vagy ízesíthetjük sóval, borssal vagy egyéb fűszerekkel. Hozzá is adhatjuk levesekhez, szószokhoz, sőt akár pudinghoz is.
Összegzés
A sárgaborsó egészségügyi előnyei bőségesek. Megfizethető és sokoldalú választás, ha javítani szeretnénk étrendünkön. Még ha kis mennyiségben is, a sárgaborsó nagy egészséges löketet adhat!
Társítsuk ezt az ételt más tápanyagforrásokkal, hogy kiegyensúlyozott étrendet kapjunk.