Inzulinrezisztencia

 

Mi az inzulinrezisztencia?

Az inzulin egy hormon, amely a vércukor szabályozásában és az energia tárolásban játszik nagy szerepet, de ezen kívül még sok más funkciót is ellát. Az inzulin egy fontos szabályozó hormon, amely más hormonok egyensúlyáért is felelős.

Akkor mondhatjuk, hogy valakinek inzulinrezisztenciája van, ha a vérben az inzulin szintje magas és ezzel együtt a sejtek kevésbé érzékenyek az inzulinra (vagyis rezisztensek = nem válaszolnak rendesen).

Az inzulinrezisztencia annak a jele, hogy a sejtek anyagcsere funkcióiban zavar van. Ez nem egy betegség, hanem egy jel – jelzi azt, hogy problémák vannak a szervezet működésében.

Az inzulinrezisztenciát a 80-as években elsősorban a szívbetegségek rizikófaktoraként írták le. Ezzel együtt alakult ki ez a név: metabolikus szindróma.

Erről részletesebben ebben a videóban találsz információt:

Továbbá még több hasznos információt találsz az IR suli című minikurzuson

Mi a különbség az inzulinrezisztencia,

az előcukorbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség között?

Ezek mind egyfajta funkciózavar alá tartoznak, de attól függ, hogy a folyamat mennyire van előrehaladva. Enyhe inzulinrezisztencia esetén a vércukor a normális tartományban van. Ha a vércukor magasabb, mint a normális érték, de még nem annyira magas, hogy cukorbetegségnek mondhassuk, akkor áll fenn előcukorbetegség. Ha az állapot még jobban előrehalad és a vércukor szintje eléri a cukorbeteg tartományt, akkor mondjuk azt, hogy cukorbetegség áll fenn. Ez mind egy állapot, de különböző súlyossági szint.

Segítség a laborleleted értelmezéséhez

 

Ez a táblázat segíthet neked abban, hogy megtudd, a vércukor értéked jó-e vagy sem. Ezt a táblázatot csak akkor használd, ha nem szedsz gyógyszereket a cukorbetegségre.

 

  1. Cukorterheléses vizsgálat eredményei
    Cukorterheléses vizsgálat eredményei Normális Előcukorbetegség gyanúja* 2-es típusú cukorbetegség gyanúja *

    Éhomi vércukor

    (mmol/L)

    3.9 és 5.5 között 5.6 – 6.9 között 7.0 felett
    Vércukor a terhelés után 1 órával (mmol/L) legfeljebb 8.5 8.6 – 11.0 között 11.1 felett
    Vércukor a terhelés után 2 órával (mmol/L) legfeljebb 7.7 7.8 – 11.0 között 11.1 felett

 

*Az előcukorbetegség vagy cukorbetegség állapotának diagnózisához mindenképp orvosi konzultáció szükséges. Egy laborlelet nem mérvadó és sokminden más is befolyásolhatja a vércukor értékeket, pl. különböző gyógyszerek is megemelhetik a vércukor szintjét, valamint egyéb betegségek is befolyással lehetnek rá. Az orvosod ezt mind figyelembe fogja venni.

Ha nem végeztél cukorterheléses vizsgálatot, akkor az éhomi értéket ugyanúgy értékelheted, mint ebben a táblázatban. Az étkezés utáni 2 órás értéket viszont nem lehet diagnózisra használni, mert nagy mértékben függ attól is, hogy mit evett az ember. A cukorterheléses vizsgálat viszont standard, 75 gramm glükóz elfogyasztásával történik.

Az eseti vércukor méréssel kapcsolatban pedig csak annyit mondhatunk, hogy a vércukornak semmilyen időpontban sem szabad meghaladnia a 11.1 mmol/L-es határértéket. Ha a vércukor efölött van, akkor nagyon nagy a gyanúja annak, hogy cukorbetegség áll fenn – főleg, ha ez más tünetekkel is társul, amelyek a cukorbetegségre utalnak -pl. gyakori vizelés, szomjúságérzés, gyakori fertőzések, fogyás stb.

 

Mire jó a cukorterheléses vizsgálat?

A cukorterheléses vizsgálatot reggel kell végezni, éhgyomorra. Először az embernek megmérik az éhomi vércukrát, majd egy 75 gramm glükóz tartalmú italt adnak, amely után 1 és 2 órával később ismét megnézik a vércukor szintjét.

 A cukorterheléses vizsgálat azoknak ajánlott, akiknél gyanú van arra, hogy nincs rendben az anyagcsere háztartásuk és esetleg magas lehet a vércukruk. Ezzel a vizsgálattal megállapítható, hogy fennáll-e előcukorbetegség vagy cukorbetegség. Terhességben pedig a terhességi cukorbetegség szűrésére használják.

 

Mit jelent az, hogy három pontos vagy öt pontos cukorterheléses vizsgálat?

A három pontos vizsgálat az a standard vizsgálat, amikor három alkalommal vesznek tőlünk vérmintát és mérnek vércukor értéket:

  1. Éhgyomorra
  2. A cukorterhelés után 1 órával
  3. A cukorterhelés után 2 órával

Ha öt pontos vizsgálatot végeznek, akkor nem egy óránként, hanem fél óránként vesznek vért

  1. Éhgyomorra
  2. A cukorterhelés után 30 perccel
  3. A cukorterhelés után 60 perccel (1 órával)
  4. A cukorterhelés után 90 perccel
  5. A cukorterhelés után 120 perccel (2 órával)

 

Ennek az a hátránya, hogy nem háromszor, hanem ötször kell megszúrni az embert. Általában nincs szükség erre, mert a három pontos vizsgálat az esetek többségében elegendő információt ad. Bizonyos speciális esetekben szükség lehet rá, amikor nagyon fontos a rizikó meghatározása. Kutatásokban is használják.

Mi az a kóros éhomi vércukor?

Kóros éhomi vércukornak vagy angolul Impaired Fasting Glucose (IFG)- nek nevezzük azt az állapotot, amikor az éhomi vércukor magasabb, mint a normális, de még nem annyira magas, hogy elérje a cukorbetegség diagnózisának szintjét. Ekkor az éhomi vércukor 5.6 – 6.9 mmol/L közötti. Ez egy régebbi elnevezés, manapság főleg az előcukorbetegség megjelölést használjuk.

 

Mi az a kóros glükóz tolerancia?

Kóros glükóz toleranciának vagy angolul Impaired Glucose Tolerance (IGT)- nek nevezzük azt az állapotot, amikor az étkezés utáni vagy cukorterhelés utáni vércukor magasabb, mint a normális, de még nem annyira magas, hogy elérje a cukorbetegség diagnózisának szintjét. Akkor áll fenn ez az állapot, ha a vércukor érték kettő órával a cukorterhelés után 7.8 – 11.0 mmol/L közötti. Ez egy régebbi elnevezés, manapság főleg az előcukorbetegség megjelölést használjuk.

Ha szeretnél még többet megtudni az inzulinrezisztenciáról, akkor ajánlom neked az INZULINREZISZTENCIA MEGÉRTÉSE c. videókurzust.

A következő cikkek is segíthetnek választ kapni a kérdéseidre:

Miért fogyasszunk csicsókát?

Miért fogyasszunk csicsókát?

A csicsóka egy igazi téli szezonális zöldség. Nyersen édes és ropogós, főzve pedig finom és aromás. Remélem, ezek a gömbölyű gumók felkerülnek a Te bevásárló listádra. Mondom az okokat, hogy miért! Meglepő, hogy nem sokkal elterjedtebb vagy általánosabb ez a zöldség....